Kong Harald

En konge som utvidet fortellingen om hvem vi er

‍Uttalelse fra Kia Norge ved generalsekretær Ruth Marie S. Keyes Det er med dyp sorg at Hans Majestet Kong Harald V er gått bort.

Norge har mistet en konge som gjennom ord, handlinger og omsorg bidro til å forme vår forståelse av hvem vi er som folk. Kong Harald møtte mennesker med varme, verdighet og respekt. Han viste oss at et kongehus kan være høytidelig og tradisjonsrikt, men samtidig nært, menneskelig og åpent for et samfunn i endring.

I sin velkomsttale under hagefesten i Slottsparken i 2016 satte Kong Harald ord på et Norge som rommer mange mennesker:

«Nordmenn er jenter som er glad i jenter, gutter som er glad i gutter, og jenter og gutter som er glad i hverandre. Nordmenn tror på Gud, Allah, Altet og Ingenting.»

Disse ordene var mer enn en beskrivelse av det norske samfunnet. De var en invitasjon til å høre til.

Kongen minnet oss om at det å være norsk ikke kan avgrenses av hudfarge, etternavn, tro, funksjonsevne, hvem vi elsker, eller hvor vi eller våre foreldre ble født. Det norske fellesskapet er ikke noe som blir mindre når flere får plass. Det blir større, rikere og sterkere.

For mange mennesker med minoritetsbakgrunn hadde Kongens ord en særlig betydning. Ordene ga en offentlig og høytidelig bekreftelse på at også deres liv, tro, historie og kjærlighet er en del av fortellingen om Norge. Han brukte sin posisjon til å skape rom, ikke avstand. Han løftet frem mangfoldet uten å gjøre mennesker fremmede for hverandre.

Kong Harald lærte oss at en nasjon ikke bare bygges av felles historie, men også av viljen til å skape en felles fremtid. En fremtid der vi møter hverandre med nysgjerrighet fremfor mistenksomhet, respekt fremfor fordommer og fellesskap fremfor utenforskap.

Kongens budskap forplikter oss.

Kia Norge arbeider hver dag for at mennesker med ulik kulturell, sosial og religiøs bakgrunn skal oppleve tilhørighet, deltakelse og likeverd. Vi skal fortsette å bygge møteplasser der mennesker blir sett, hørt og verdsatt. Vi skal arbeide for et samfunn der alle får bruke sine ressurser, bidra til fellesskapet og kjenne at Norge også er deres hjem.

Vi skal fortsette å stå opp for dem som ikke blir hørt, åpne dører for dem som møter stengte rom, og skape fellesskap for dem som opplever ensomhet. Slik kan vi føre videre noe av den arven Kong Harald etterlater seg: troen på at alle mennesker har lik verdi, og at mangfold er en styrke som skal verdsettes.

I sorgen kjenner vi også på takknemlighet. Takknemlighet for en konge som så folket sitt i gode og vonde dager. En konge som minnet oss om at vi kan være forskjellige og likevel være sammen.

Kong Haralds ord vil leve videre som en påminnelse til oss alle:

“At vi skal bygge dette landet videre – på tillit, felleskap og raushet. At vi skal kjenne at vi – på tross av all vår ulikhet – er ett folk. At Norge er ett.”  

Kia Norge lyser fred over Kong Haralds minne.

Ruth Marie S. Keyes
Generalsekretær
Kia Norge – Kristent Interkulturelt Arbeid

Skrevet av / ta kontakt med
Ruth Marie Salte Keyes
Generalsekretær
se alle
Ved å klikke «Godta» aksepterer du lagring av cookies/informasjonskapsler på denne enheten. Cookies blir brukt til å utbedre side navigering, og samle brukerstatistikk for nettsiden for å forbedre innhold og brukeropplevelse. Du kan selv administrere hva du samtykker til ved å klikke på Preferanser. Les vår Personvernerklæring for mer informasjon.